עיצוב האריזה הממותגת ככלי שיווקי

אם הגעתם לפה, אתם בטח מבינים את החשיבות באריזה מעוצבת וממותגת של המוצר שלכם, אבל לפני שמתחילים לעצב – כדאי להשקיע קצת מחשבה ותכנון 

אריזה ממותגת היא כלי שיווקי מצוין, לא רק בשביל ״להיראות טוב״ בעיני הלקוחות, אלא הזדמנות להעביר מסרים, לספר את הסיפור של המותג, להסביר בצורה מעניינת במה הוא שונה ומיוחד. אבל יש לנו חלון זמן קצר מאוד לתפוס את תשומת הלב של הלקוחות – 8 שניות, על פי מחקרים. ולכן, העיצוב צריך להעביר מהר ובדיוק את מה שאנחנו רוצים שהלקוחות ידעו או ירגישו לגבי המותג שלנו. דוגמא של הדפסה בגווני כחול עם לוגו החברה במרכז: 

השאלה הראשונה שכדאי לשאול היא – מהי הקופסה שהכי מתאימה לאריזת המוצרים שלי? מהו הגודל האידיאלי ומהי הצורה שהכי מתאימה להם?

האם המוצרים שלי כבדים/ קלים? עומדים / שוכבים? שבירים/ עמידים? האם יש גודל קבוע או שהמוצרים שלי בגדלים שונים?

חוץ מהחשיבות הגבוהה של התאמה לגודל המוצרים ושמירה על המוצרים בדרכם לבית הלקוחות, חלק משמעותי בחוויה של הלקוחות היא ללא ספק נוחות הפתיחה. ככל שיהיה להם פשוט וקל לפתוח את האריזה -  הם יהיו יותר מרוצים. קופסאות שנסגרות וננעלות עם כנפיים או לשונית סגירה – הרבה יותר נוחות לפתיחה מאשר קופסאות מודבקת בשכבות של סרט הדבקה. הנה למשל הקופסאות שייצרנו לחברת Cisco: 

אחרי שהחלטנו על הצורה והגודל האידיאלי, ניגשים לחלק הכיפי – עיצוב הקופסה!

בואו נבחן מהם האלמנטים המרכזיים שעומדים לרשותנו, כדי לספר את הסיפור שלנו על גבי הקופסה:

צבעים

לרובכם בטח כבר יש לוגו, ומיתוג שמבוסס על פלטת צבעים שמזוהה עם ערכי המותג.

על הפסיכולוגיה של הצבעים נכתבו אינסוף מאמרים, מותגים משתמשים בצבעים שונים כדי להעביר תחושות שונות, להגדיר זהות. הנה כמה מהנפוצים: 

צהוב - עליז ומאושר

הלבן - טהור ונקי

שחור - סמכות, אלגנטיות, ומסתורין

אדום - התרגשות ותשוקה

כתום - יצירתיות והרפתקה

ירוק - טבע וחיבור לסביבה 

כחול – שלווה, נאמנות, שלום

השלב הראשון לכן, בעיצוב הקופסה, הוא להחליט איזו תחושה אתם רוצים לייצר? תמיד נכון להתבסס על צבעי המותג שלכם, ולייצר המשכיות של החוויה  - אבל אל תחששו גם להעיז ו״לצאת מהקופסה״ מפעם לפעם. גם מותגים מאוד מבוססים מרעננים מפעם לפעם את הצבעוניות שלהם בחומרים השיווקיים. תחשבו למשל, שהקופסה שלכם בקיץ תמיד צהובה, ובחורף היא משתנה לצבעוניות כחולה.

לוגו

הלוגו שלכם הוא תעודת הזהות הוויזואלית שלכם, ולכן חשוב למקם אותו במקום בולט ומרכזי, אבל כדאי לזכור – הנוכחות של הלוגו על הקופסה שלנו, נועדה גם כדי לשרת את החשיפה למותג שלנו – עוד לפני שהחבילה מגיעה לבית הלקוח.

אם יצא לכם להיות לאחרונה בנקודות איסוף של חבילות או בסניף של דואר, פגשתם בטח את התור הארוך של האנשים שהגיעו כדי לאסוף את החבילה שלהם, שמונחת אי שם אי שם מאחורי הדלפק בערימה של קופסאות. אחת על גבי השנייה.

איך אפשר להבליט את המותג שלכם, גם בנקודה זו? 

בדיוק כמו החיוך המוכר של אמזון שמודפס בצידי הקופסה, אם תציבו את הלוגו שלכם בפאות הצד של הקופסה, הוא יבצבץ לו בצבעוניותו בתוך הערימה החומה ויהיה שטח פרסום מצוין גם ברגע מסירת החבילה.   

 

טקסטים ומסרים שיווקיים

הוספת טקסטים שמשתלבים בהרמוניה כחלק מעיצוב הקופסה הן דרך מעולה להעביר את הסיפור שלכם דרך מסרים שיווקיים, בהתאם לשפה של המותג. מה למשל? את הסלוגן שלכם כמובן, אם יש כזה. ואם אתם רוצים להעלות חיוך - תחשבו על משפטי השראה, משפטי תודה, מילים שמייצגות את הערכים שלכם, פנייה אישית ללקוחות במשפט נחמד. לדוגמא הקופסאות הנהדרות של חברת Giraffa שאנחנו ייצרנו:)  

 

מידע מפורט על המוצר – גם זה אפשרי ואפילו יכול להשתלב נהדר כאלמנט עיצובי! האריזה הזו, של חברה בינ״ל לייצור קפה השתמשה באריזה כדי לספר על תהליך היצירה, חומרי הגלם וכדומה והתוצאה הנהדרת לפניכם. הפעם לא מדובר על לקוחות שלנו אלא על השראה:)  

 

ועכשיו לשלב הכיפי – עיצוב!

סיימתם לתכנן? קדימה לביצוע. זה הזמן ליצור את החיבור כל האלמנטים – הלוגו, הסלוגן, המסרים השיווקיים, הצבעים, האייקונים, הקבצים גרפיים שבחרתם, על גבי ממשק העיצוב שלנו, ולראות את היצירה שלכם מקבלת חיים בתצוגת תלת מימד.

שנתחיל? לחצו כאן